Niszczenie nawierzchni zachodniej części pasa startowego w Czyżynach

Zachodnia strona zabytkowego pasa startowego dawnego lotniska w Czyżynach

Forum mieszkańców Czyżyn

Sporo w ostatnim czasie mówiło się o niszczeniu wschodniej części pasa startowego dawnego lotniska w Czyżynach znajdującej się po tej stronie ulicy Stella-Sawickiego, przy której deweloper Budimex, Proins, Spółdzielnia Mieszkaniowa Czyżyny i jeszcze inne firmy budują nowe osiedla mieszkaniowe. Tymczasem źle dzieje się również na zabytkowej części pasa startowego dawnego lotniska w Czyżynach po zachodniej stronie trzeciej obwodnicy.

Nowe pęknięcia betonowej nawierzchni zabytkowej części dawnego lotniska

Z pewnością jednym z najciekawszych miejsc w Czyżynach, jest pas startowy, który został tej okolicy w spadku po jednym z pierwszych na terenie naszego kraju lotnisk. Co prawda samoloty widuje się na nim dzisiaj rzadko, choć zdarza się to, kiedy np. organizowane są Pikniki Lotnicze w Krakowie, to jednak wciąż jest to ważne miejsce dla mieszkańców tej części Krakowa, ale nie tylko. Na terenie tym odbywają się także duże imprezy, jak na przykład Kraków Festiwal, który w tym roku gościł gwiazdy światowego formatu. Niestety wygląda na to, że ostatnio betonowa nawierzchnia pasa startowego jest niszczona przez ciężki sprzęt – świeże pęknięcia na niej widać na zaprezentowanych poniżej zdjęciach. Niestety jest ich sporo, a nic nie wskazuje na to, żeby przyczyna ich powstawania ustała.

Pas startowy dawnego lotniska w Czyżynach - świeże pęknięcia
Świeże pęknięcia nawierzchni zabytkowego pasa startowego

O ile pas jest już mocno zniszczony, to akurat skrajna, południowa jego część była jeszcze do niedawna chyba w najlepszym stanie, niestety aktualnie to dosyć intensywnie się zmienia na gorsze. A takie pęknięcia z pewnością po zimie będą wyglądały jeszcze gorzej, kiedy woda i mróz dodatkowo zaczną rozsadzać nowo powstałe szczeliny w betonie. Co więcej powierzchnia pasa startowego została także zabrudzona ziemią, co również nie sprzyja zachowaniu zabytku w dobrej formie.

Pas startowy lotniska w Czyżynach - zniszczona przez ciężarówki nawierzchnia
Zniszczony beton na wschodniej części pasa startowego

Wszystko wskazuje na to, że przyczyną widocznych na zdjęciach zniszczeń są ciężarówki z ziemią, które obsługują pobliską budowę nowego biurowca przy ulicy Życzkowskiego prowadzoną przez firmę Budimex. Ślady ziemi oraz nowe pęknięcia na betonie zaczynają się mniej więcej na wysokości bramy prowadzącej na plac, na którym powstaje budynek, a prowadzą do hałdy ziemi usypanej niedawno w pobliżu części pasa znajdującej się nieopodal Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Prawdopodobnie została ona usypana, kiedy tworzono wykop pod biurowiec, a teraz ziemi używa się do obsypania jego fundamentów lub po prostu się ją wywozi.

Składowisko ziemi w sąsiedztwie pasa startowego dawnego lotniska w Czyżynach
Hałda ziemi w pobliżu zabytkowego psa startowego w Czyżynach

Czy ktoś czuwa nad tym, co dzieje się na pasie startowym lotniska dawnego  w Czyżynach? Trudno powiedzieć, czy miejscy urzędnicy odpowiedzialni za ochronę zabytków zdają sobie z tego sprawę, bowiem trzeba nieco fatygi, żeby tam dotrzeć, w końcu samochodem trudno w to miejsce dojechać. Czy odpowiedzialni za zniszczenia nawierzchni pasa naprawią uszkodzenia w należyty sposób? Byłoby wielką stratą dla Krakowa, gdyby tak unikalne miejsce w mieście, związane mocno z jego historią, zostało zniszczone lub mocno uszkodzone z powodu prowadzonych w jego sąsiedztwie prac budowlanych. Na forum można znaleźć dodatkowe zdjęcia niszczonego pasa startowego w Czyżynach oraz wziąć udział w dyskusji na ten temat.

Zostaw komentarz