Nowe skrzyżowanie w Czyżynach – Orlińskiego i Stella-Sawickiego

Miejsce powstania skrzyżowania ulic Bolesława Orlińskiego i Izydora Stella-Sawickiego

Forum Czyżyn

Pamiętacie jeszcze projekt Czyżyńska Kładka na Lotnisko, który został zgłoszony w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa? Niestety nie zyskał on przychylności instytucji opiniujących propozycje zgłoszone przez mieszkańców, został bowiem uznany za zbyt drogi w realizacji. Wygląda jednak na to, że nadanie sprawie rozgłosu, przyniosło pewne pozytywne skutki dla okolicy.

Nie będzie kładki, ale skrzyżowanie i przejście dla pieszych tak

Budowa kładki miała dać możliwość łatwego i bezpiecznego przejścia z osiedli wybudowanych wzdłuż wschodniej części pasa startowego dawnego lotniska w Czyżynach, na drugą stronę ulicy Stella-Sawickiego, w stronę biurowców przy Życzkowskiego,  Politechniki Krakowskiej czy Muzeum Lotnictwa Polskiego. Miał to być także sposób na poprawienie komunikacji publicznej w okolicy, bowiem wyznaczenie nowych przystanków MPK możliwe jest tylko w sąsiedztwie przejścia dla pieszych, a tego w rejonie ulicy Orlińskiego do tej pory nie było.

Miejsce, w którym powstanie nowe skrzyżowanie w Czyżynach ulic Orlińskiego i Stella-Sawickiego
Tu powstanie skrzyżowanie Orlińskiego i Stella-Sawickiego

Wygląda jednak na to, że wkrótce ulegnie to zmianie, bowiem studiując budżet miasta Krakowa na rok 2018, można w nim znaleźć pozycję taką, jak Budowa przestanków autobusowych przy skrzyżowaniu ul. Stella-Sawickiego i ul. Orlińskiego. Studiując szczegóły widoczne poniżej, można się dowiedzieć, że chodzi o budowę całego skrzyżowania, ze światłami, dzięki któremu będzie też możliwy wjazd w lewo, z ulicy Orlińskiego, w Stella-Sawickiego, czyli ułatwione życie będą mieli nie tylko piesi, ale także kierowcy chcący pojechać w stronę al. Jana Pawła II.

Numer zadania: ZIKiT/T1.235/18
Nazwa zadania: Budowa przestanków autobusowych przy skrzyżowaniu ul. Stella-Sawickiego i ul. Orlińskiego
Finansowanie w 2018 r.: 170 000 zł
Faza procesu inwestycyjnego w 2018 r.: P+B
Lata realizacji: 2018 – 2019
Jednostka realizująca: ZIKiT
Lokalizacja: Dzielnica XIV
Całkowity zakres rzeczowy: wg WPF
Zakres rzeczowy w 2018 r.:
Budowa przystanków autobusowych po obu stronach ulicy Stella-Sawickiego na wysokości istniejącego skrzyżowania z ulicą Orlińskiego wraz z budową przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną, przebudową istniejących ciągów pieszych i ścieżki rowerowej, budową lewoskrętu z ul. Orlińskiego.
1) Zawarcie umowy na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego.
2) Opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego.
3) Ogłoszenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych
4) Zawarcie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych
5) Przyjęcie zgłoszenia wykonania robót budowlanych.
6) Wykonanie robót budowlanych.
Efekt w 2018 r.:
Przebudowana ul. Stella-Sawickiego w zakresie przystanków autobusowych w rejonie skrzyżowania z ul. Orlińskiego.

Miejmy nadzieję, że nie skończy się jedynie na wytyczeniu przystanków autobusowych, ale pójdzie za tym także puszczenie przez nie sensownej linii autobusowej w stronę centrum / Bronowic, niekoniecznie przez wiecznie zakorkowaną ulicę Dobrego Pasterza. Choć nie będzie to rozwiązanie tak spektakularne, jak kładka, to jednak powinno być równie praktyczne, a może nawet bardziej. Plusem zlokalizowania tam przejścia dla pieszych będzie także lepsza dostępność terenów zielonych i rekreacyjnych położonych w okolicach zachodniej części pasa startowego. W przyszłości będzie to także wygodne połączenie pomiędzy Muzeum Lotnictwa Polskiego, a oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Czyżynach, który ma powstać w zabytkowym hangarze przy ul. Stella-Sawickiego.

Wszystko to pokazuje. że warto naciskać na miejskich urzędników i głośno mówić o problemach okolicy, w której się mieszka oraz pomysłach na ich rozwiązanie. Miejmy nadzieje, że sprawa zostanie pozytywnie doprowadzona do końca i w przyszłym roku, będziemy mogli bezpiecznie i wygodnie przejść przez ulicę Stella-Sawickiego na wysokości ul. Orlińskiego.

Jeden komentarz na temat “Nowe skrzyżowanie w Czyżynach – Orlińskiego i Stella-Sawickiego

  1. Ok, lewoskręt z Orlińskiego w Stella może być, ale to nie znaczy, że będzie pełne skrzyżowanie. Nie ma zapisanego lewoskrętu że Stella w Orlińskiego. Podobne rozwiązanie jest przy wyjeździe z Cystersów w Mogilską. Czyli wjazd od strony północnej na osiedle, ciągle byłby przez istniejące skrzyżowanie i wzdłuż Orlińskiego 1 i parkingu, co wydaje się nienajlepszym rozwiązaniem.

Zostaw komentarz