Odbiór nowego mieszkania od dewelopera: Orlińskiego 4 w Krakowie Czyżynach

Odbiór nowego mieszkania od dewelopera Budimex w Krakowie na Orlińskiego 4

Nowe Czyżyny – Forum Mieszkańców!

Odbiory nowych mieszkań od Budimexu na osiedlu Orlińskiego 4 w Krakowie już ruszyły, a nam udało się zrobić z tego relację na przykładzie jednego z lokali. Sama procedura była wykonywana z pomocą specjalizującej się w tym firmy, co miało sens o tyle, że byli to ludzie, którzy dobrze wiedzieli jak sprawdzać, co sprawdzać, czym sprawdzać, ale także co niezwykle ważne, jak prowadzić rozmowy z przedstawicielami dewelopera i bronić w tym swoich racji, ale o tym więcej w dalszej części tekstu.

Odbiór nowego mieszkania od dewelopera Budimex z fachowcami

Odbiór tego konkretnego mieszkania niestety nie zakończył się przekazaniem kluczy, a powodów tego było niemal 20 (co oczywiście zostało ujęte w końcowym protokole), przy czym trzeba stwierdzić, że były to zarówno rzeczy dosyć błahe, jak i znacznie poważniejsze. Zdjęcie poniżej przedstawia na przykład kontrolę zachowania prawidłowego poziomu na suficie. Okazało się, że w jednym z pomieszczeń odchylenie było na tyle duże, że przekraczało przyjętą prawem budowlanym normę (wie ktoś, jaka ona jest?), a później przy użytkowaniu mieszkania mogłoby być widoczne. Poza tym trudno wyobrazić sobie na przykład montaż szafy z drzwiami przesuwnymi w miejscu, w którym mamy taki sufit – trzeba by się nieźle nagimnastykować, a i efekt końcowy byłby tu i tak niepewny. Usunięcie takiej wady też nie jest proste, więc lepiej zdać się tu na dewelopera, niż męczyć się z tym samemu i dokładać dodatkowo do interesu.

Sprawdzanie sufitu w inwestycji Orlińskiego 4 w Krakowie
Sprawdzanie odchyleń od poziomu na suficie podczas odbioru

Kolejna fotografia przedstawia szybę z wadą fabryczną, w jednym miejscu jest tam zgrubienie, z którego powstała soczewka – ten punkt w środku zaznaczonego obszaru, który zniekształca górną część poręczy balkonu. Co ciekawe, normy także precyzują, jaki jest minimalny rozmiar takiego wybrzuszenia, aby mogło ono być uznane za wadę i tu ustalenie ostatecznego stanowiska pomiędzy przedstawicielami firmy zajmującej się odbiorami oraz nabywcą mieszkania, a przedstawicielami Budimexu nastręczało nieco problemów. Ostatecznie jednak udało się je wypracować, jednak czy ktoś, kto w tym nie siedzi na co dzień zdawałby sobie sprawę z tego, wielkość takiego wybrzuszenia oblicza się przez zsumowanie trzech wymiarów? To okazał się dosyć przekonujący argument.

Wada fabryczna na szybie na osiedlu Orlińskiego w Krakowie
Zaznaczona wada fabryczna szyby na Orlińskiego 4

Tu jeszcze jeden „kwiatek”, a dokładniej źle docięty i osadzony parapet. O ile jeszcze szparę pomiędzy nim a oknem da się dostrzec i pewnie część osób zwróciłaby na to uwagę podczas odbioru mieszkania, to jednak nie każdy próbowałby wepchnąć palce w tynk, sprawdzając czy przypadkiem pod jego cienką warstwą nie znajduje się pianka montażowa? Tak właśnie było w tym przypadku, a jest to ewidentna wada, której przedstawiciele Budimexu nie próbowali kwestionować. W każdym razie parapet idzie do wymiany, w związku z tym najlepiej byłoby pewnie podrzucić im swój własny, z innego niż PCV materiału, ale trudno powiedzieć czy coś takiego jest możliwe, wydaje się, że raczej nie.

Nieprawidłowe osadzenie parapetu w mieszkaniu na osiedlu Orlińskiego Kraków
Nieprawidłowo docięty i osadzony parapet w nowym mieszkaniu

Nikt nie kwestionował również odprysków farby na poręczach balkonu oraz tego, że w chyba dwóch miejscach była ona zarysowana. Także i to zostało ujęte w arkuszu z uwagami co do stanu, w którzy znajdowało się przekazywane mieszkanie. Niedociągnięć i miejsc wymagających poprawy było jednak jeszcze więcej – zacieki na farbie, którą mieszkanie zostało pomalowane (w przypadku kładzenia gładzi też trzeba by je usuwać), uszkodzony narożnik podtynkowy, pobrudzone farbą gniazdka i włączniki świateł itd. Jednak najważniejsza informacja dla przyszłego właściciela mieszkania jest chyba takaż, że na suficie ani na ścianach nie było żadnych mokrych plam, wilgotność tynków mieściła się w normach, wentylacje działały prawidłowo, a ściany miały odpowiednią temperaturę.

Zarysowania i ubytki farby na poręczach balkonu na osiedlu Orlińskiego w Krakowie Czyżynach
Odpryski farby na barierce balkonu na Orlińskiego w Krakowie

O ile słyszy się wiele sprzecznych opinii o tym czy lepiej odbierać mieszkanie w pojedynkę, czy raczej wynająć do tego kogoś, kto się na tym zna, to po tym doświadczeniu uważamy za rozsądniejszą tą drugą formę. Oczywiście trzeba za to dodatkowo dopłacić, a przed wykańczaniem własnego mieszkania każdy dokładniej liczy pieniądze, jednak jest kilka istotnych argumentów, które przemawiają za wyborem drugiej opcji:

  • Czas przeznaczony na odbiór mieszkania od dewelopera – w tym przypadku mieliśmy na to 1,5 godziny, dwie osoby (z tylu składała się ekipa firmy od odbiorów) uwijały się i to całkiem sprawnie, widać, że wg z góry ustalonego planu i niemal dokładnie po 90 min skończyliśmy spisywać protokół. A trzeba zaznaczyć, że był to stosunkowo mały lokal. Jednak sprawdzenie poziomów i pionów, kątów, instalacji elektrycznej, wentylacji, temperatury i wilgotności ścian, zdejmowanie wymiarów itp. swoje zajmuje, a to też nie wszystko.
  • Do tego trzeba doliczyć spory z przedstawicielami dewelopera podczas odbioru mieszkania, którzy chcieliby tych wad wpisać jak najmniej, wiele z nich w ogóle kwestionując. Jeśli ktoś nie czuje się mocny w potyczkach słownych, a do tego nie jest do końca pewien swoich racji w sytuacji kiedy jest przekonywany, że np. rysy na okleinie drzwi wejściowych to „faktura drewna przecież”, to warto mieć ze sobą kogoś, kto zawalczy o nasz interes oraz zna normy i potrafi je przytaczać, a nawet ma przy sobie opracowanie, które je zawiera wraz ze wskazówkami odnośnie ich stosowania w praktyce do wglądu dla przedstawicieli dewelopera.
  • Sprzęt przydatny podczas odbierania mieszkania od dewelopera – o ile większość osób pewnie byłaby w stanie skombinować dłuższą poziomicę, drabinkę czy miernik odległości, o tyle posiadanie miernika wilgotności ścian, przyrządu do pomiaru przepływu powietrza w wentylacji czy wreszcie urządzenia do badań termowizyjnych (na zdjęciu na samej górze tekstu) nie jest już powszechne. Choć niektórzy kwestionują np. sens jego używania podczas odbioru mieszkania, to jednak na zamontowanym w nim wyświetlaczu widać było, że inną temperaturę ma ściana nad napowietrznikami w oknach, a inną obok nich. Fakt, że akurat na zewnątrz było dosyć chłodno, więc tego rodzaju badanie pozwalało łatwiej wykryć ewentualne poważniejsze wady oddawanego mieszkania związane z jego termoizolacją.

Choćby te trzy powody plus wiedza o tym, gdzie, jak i czego szukać przemawiają tu za zdaniem się na pomoc specjalistów. Zdaje się, że ewentualne poprawki nawet tylko części znalezionych wad we własnym zakresie byłyby dosyć uciążliwe, czasochłonne i kosztowne. A na to też potrzeba czasu, w tym przypadku byłby to już nasz czas, a i Budimex niemały sobie liczy czynsz od chwili przekazania mieszkania – nie ma się co spieszyć z jego płaceniem, lepiej żeby to deweloper doprowadził lokal do stanu takiego, na jaki klienci umówili się z nim w umowach deweloperskich.

Odpowiadając na pytania o to, która firma dokonywała odbioru nowego mieszkania od Budimexu, w którym mieliśmy okazję wziąć udział, podajemy link – odbioryarchitekt.wix.com/odbiormieszkankrakow. Naszym zdaniem idzie im to całkiem dobrze i jest realnym wzmocnieniem pozycji klienta w relacji z deweloperem. Tymczasem czekamy na to, jak Budimex odniesie się do listy zastrzeżeń zgłoszonych do mieszkania oraz czy wszystko zostanie terminowo poprawione – z pewnością będziemy informować o dalszym rozwoju wypadków.

8 komentarzy na temat “Odbiór nowego mieszkania od dewelopera: Orlińskiego 4 w Krakowie Czyżynach

    • W tym bloku akurat ceny nowych mieszkań to było 4 000 zł/m2 lub 4 400 zł/m2, przy czym większość mieszkań to właśnie ta druga kwota. Ale odsyłam do forum, tam te wszystkie tematy są poruszane i omawiane, ewentualnie można zadawać własne pytania 🙂

  1. Ja wczoraj odbierałam mieszkanie na orlińskiego 6.
    Jestem załamana jakością wykonania. Kluczy nie odebrałam, bo wykryłam zbyt dużo nieprawidłowości. Czeka mnie kolejny odbiór. Na odbiorze nie miałam specjalistycznej firmy. Zastanawiam się co by było gdyby taka firma była. Budimex to kompletna masakra

  2. witam a mam takie pytanie jaki jest to czas, termin od harmonogramu zakończenia budowy? Ile trzeba czekać na odbiór i czy to się jakoś zapisuje czy oni ustalają?

Zostaw komentarz