Opis oznaczeń instalacji na planie mieszkania: legenda

Legenda do planu instalacji

Odwiedź forum dla nabywców mieszkań!

Jeżeli posiadacie już dokładne plany instalacji we własnych mieszkaniach, to w takim razie być może zastanawiacie się nad tym, co oznaczają umieszczone na nich symbole. Właśnie dlatego dzisiaj publikujemy legendę instalacji elektrycznej w mieszkaniu, na której znajdzie się większość spotykanych w takim przypadku oznaczeń, być może okaże się ona przydatna.

Symbole wyłączników światła na planie instalacji

Jednym z najważniejszych elementów spotykanych na takim schemacie rozkładu instalacji elektrycznej, są włączniki oświetlenia. Można ich spotkać kilka rodzajów, jak łączniki jednobiegunowe, przechodowe czy świecznikowe i wszystkie spełniają nieco inne funkcje. Ich odpowiedni rozkład wydaje się oczywisty, niemniej jednak warto skontrolować to, jak zorganizował je deweloper, ponieważ czasem mogą pojawiać się tam różne „kwiatki”, którymi lepiej byłoby się zająć już na tym etapie, kiedy nieco łatwiej wprowadzić zmiany.

Włączniki światła - plan instalacji elektrycznej
Opis instalacji elektrycznej – włączniki świateł

Jak widać, na tym schemacie znalazły się jeszcze jedne istotne symbole, są to oprawy i wypusty oświetleniowe, czyli miejsca, w których projektanci przewidzieli umieszczenie lamp sufitowych lub ściennych. To również ma spore znaczenie, ponieważ może później wpływać na to, jak jasno będziemy mieć wieczorami w poszczególnych pomieszczeniach. A jeśli np. wyprowadzenie oświetlenia ściennego zaplanowano w miejscu, gdzie chcielibyśmy wstawić szafę, to również warto by się zastanowić nad wprowadzeniem stosownych zmian w projekcie.

Symbole gniazdek elektrycznych na planie instalacji

Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak oznaczane są gniazdka na planie instalacji elektrycznej, to przydatna dla Was powinna być ta część legendy opisującej instalacje w mieszkaniu. Pokazano na niej jakie gniazdka, w jakiej ilości i gdzie zostaną zamontowane. Ich również może być kilka typów, np. zwykłe i szczelne, które można instalować np. w łazienkach czy innych miejscach narażonych na wilgoć. Jeżeli w mieszkaniu nie przewidziano montażu instalacji gazowej, to warto sprawdzić tu również, czy w planowanej kuchni zostanie zamontowane trójfazowe gniazdko elektryczne, które może być przydatne do instalacji kuchenki elektrycznej z płytą indukcyjną lub ceramiczną.

Gniazdka na planie instalacji elektrycznej
Symbole instalacji elektrycznej: gniazdka elektryczne

Również na tym planie powinno być rozrysowane umieszczenie tablicy mieszkaniowej, w której znają się tzw. korki czyli wyłączniki różnicowo-prądowe zabezpieczające sieć. Zazwyczaj jest ona montowana w pobliżu drzwi i oznacza się ją symbolami „Tm”, przy których dodatkowa litera „p” oznacza montaż podtynkowy, a litera „n” natynkowy. To oczywiście jeszcze nie wszystkie istotne informacje, dokładniejszą legendę oznaczeń na planach instalacji w mieszkaniu powinien dostarczyć nam deweloper wraz ze schematami.

Zostaw komentarz