Sprawdzenie planu instalacji przed kupnem mieszkania

Plany instalacji cieplnej w nowym mieszkaniu

Odwiedź forum dla kupujących mieszkania!

Jeżeli ktoś decyduje się na zakup nowego mieszkania, to w takim razie jedną z najważniejszych spraw, o które powinien zadbać jest poznanie przyszłego rozkładu instalacji, które zostaną w nim zamontowane. Zwykle w takim przypadku dostaniemy trzy lub cztery plany opisujące to, jak ułożone zostaną przewody elektryczne, rury z wodą oraz rury związane z ogrzewaniem, a także jeśli jest zamontowany, rozplanowany dostęp do gazu.

Plan rozkładu instalacji cieplnej w mieszkaniu

Przedstawia on w jaki sposób rozłożona będzie instalacja zapewniająca ogrzewanie w przyszłym mieszkaniu lub domu. W tym tekście jej zwyczajowy wygląd na planie został przedstawiony na pierwszej grafice ilustrującej ten artykuł. Widać na nim czarne linie ciągłe (z wodą zimną) oraz przerywane (z wodą ciepłą doprowadzaną do grzejników). Natomiast kaloryfery są oznaczone jako czarne, pogrubione elementy. Można tu zaznaczyć, że zazwyczaj w łazienkach są montowane grzejniki drabinkowe, na których można np. wygodnie wysuszyć ręcznik lub wypraną bieliznę. Warto tu także zwrócić uwagę na planowane usytuowanie kaloryferów w pomieszczeniach. Optymalnie jest, kiedy znajdują się np. pod oknami, a nie na pustych ścianach, co uniemożliwiałoby tam wstawianie mebli.

Plan instalacji elektrycznej: gniazdka, oświetlenie

Do tego powinien dojść również rozkład instalacji elektrycznej, którego przykładowy fragment został zaprezentowany na grafice poniżej. Jest on o tyle istotny, że jeżeli został prawidłowo rozplanowany, to później może nam oszczędzić dużej ilości przeróbek i wiążących się z tym kosztów, a te mogą być niemałe, kiedy trzeba kuć tynki i ciągnąć dodatkowe kable.

Instalacja elektryczna i oświetleniowa w nowym mieszkaniu
Plan instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Na taki plan zwykle składają się następujące elementy:

  • rozmieszczenie gniazdek elektrycznych;
  • rozkład punktów przyłączeniowych oświetlenia  sufitowego oraz ściennego;
  • rozmieszczenie włączników światła;
  • miejsce umieszczenia skrzynki z bezpiecznikami.

Mogą się na nim znaleźć także inne oznaczenia, ale te podstawowe zostały tu już wymienione. Istotny jest także typ gniazdek, ale o tym więcej można dowiedzieć się z tekstu o tym co znaczą symbole na planie instalacji elektrycznej – warto się z nim zapoznać.

Plan rozkładu instalacji wodno-kanalizacyjnej

Liczy się również rozplanowanie instalacji doprowadzającej wodę w różne punkty mieszkania. Tu podobnie, jak w przypadku z kaloryferami, czarną linią przerywaną oznaczone zostały rury z gorącą wodą, linią przerywaną zaś rury doprowadzające wodę zimną.

Rozkład i oznaczenia instalacji wodno-kanalizacyjnej
Rozmieszczenie instalacji wodnej w mieszkaniu

O plany rozkładu wszystkich instalacji warto zapytać dewelopera wcześniej, powinien bez problemu udostępnić taką dokumentację projektową. Dobrze o to zadbać między innymi dlatego, że na etapie budowy, w porozumieniu z deweloperem możliwe są jeszcze jakieś zmiany (zazwyczaj odpłatne). Później, już po przejęciu mieszkania, mogą one być znacznie bardziej kłopotliwe. Są również sytuacje, w których deweloper nie zgadza się na wprowadzanie jakichkolwiek odstępstw od planu w trakcie budowy, tu niestety nie jesteśmy w stanie nic wskórać. Dobrze wcześniej przemyśleć to, gdzie chcemy mieć pralkę, prysznic lub wannę albo zmywarkę, następnie przyjrzeć się wyżej wymienionym planom i zweryfikować rozkład tych urządzeń, ewentualnie zmienić rozkład instalacji.

Zostaw komentarz