Rusza budowa parkingów wzdłuż ulicy Orlińskiego w Czyżynach

Tu powstanie parking wzdłuż ulicy Orlińskiego w Krakowie

Czyżyny forum

Dużo mówi się o trudnej sytuacji parkingowej przy nowych osiedlach w Czyżynach, w sąsiedztwie ul. Orlińskiego. Następstwem tej sytuacji jest także to, że wiele osób parkuje tam na jezdniach, blokując jeden pas drogi i czyniąc ją jednokierunkową. Wygląda na to, że już za kilka miesięcy sytuacja nieco się poprawi, za sprawą inwestycji, którą w okolicy rozpoczyna Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Prace budowlane wzdłuż ulicy Orlińskiego – nowe miejsca postojowe

Już w poniedziałek (15 stycznia) mają ruszyć prace przy budowie nowych miejsc postojowych przy ulicy Orlińskiego w Czyżynach. Z tego właśnie powodu osoby, które do tej pory parkowały swoje samochody na jednym z pasów ruchu tej ulicy, są proszone o ich przeparkowanie, w celu umożliwienia rozpoczęcia robót. Stosowna informacja pojawiała się za wycieraczkami pojazdów oraz ma słupach wzdłuż fragmentu ulicy, którego zwolnienie jest konieczne do rozpoczęcia realizacji tej inwestycji.

Informacja o pracach budowlanych wzdłuż ulicy Orlińskiego w Krakowie
Informacja o konieczności usunięcia aut z ul. Orlińskiego

Plan poniżej przedstawia to, jak miałyby wyglądać nowe miejsca postojowe budowane w ramach tego przedsięwzięcia. Wynika z niego, że będą one prostopadłe i będzie ich tam około 170, czyli sporo, choć z drugiej strony, przy skali stojących obok osiedli, nie wydaje się to jakąś przesadnie dużą liczbą. Niemniej na pewno powinno to poprawić sytuację parkingową, a także przejezdność ulicy Orlińskiego, która ostatnim czasy stała się drogą jednokierunkową. Pozytywne jest to, że projekt nie zakłada likwidacji chodników, a jedynie ich odsunięcie od ulicy. Prace mają potrwać około pół roku, w tym czasie prawdopodobnie nie będzie możliwości parkowania na ulicy, więc dla pozostawianych tam do tej pory samochodów, będzie trzeba znaleźć inne miejsce.

Nowe miejsca postojowe w Krakowie Czyżynach
Projekt przedstawiający nowe miejsca postojowe w Czyżynach

Szkoda, że nowe miejsca postojowe wzdłuż ulicy Orlińskiego nie zostały wybudowane wraz z samą ulicą, która przecież powstała zaledwie kilka lat temu. Tym bardziej, że mógł je wybudować deweloper Budimex, który do stworzenia nowej drogi został zobowiązany przed budową nowych osiedli mieszkaniowych w tej okolicy. A teraz nowe chodniki zostaną rozkopane, zaczną się utrudnienia i uciążliwości związane z pracami budowlanymi, które przecież mogły zostać wykonane znacznie wcześniej. Do tego parkingi mogłyby być sfinansowane ze środków prywatnego inwestora, a nie miasta (zaoszczędzone publiczne pieniądze na pewno można by dobrze wykorzystać w okolicy), nie mówiąc o tym, że byłoby zapewne taniej robić to od początku, a nie ponosić teraz dodatkowo koszty rozbiórki nowego chodnika, krawężników itp. Niemniej ta budowa, to na pewno dobra informacja dla mieszkańców okolicy, w której deficyt miejsc postojowych jest coraz bardziej odczuwalny.

Zostaw komentarz