Ściany murowane z pustaków na Orlińskiego 4

Budowa czwartego piętra na ulicy Orlińskiego 4 w Czyżynach

Forum mieszkańców osiedla Orlińskiego!

Ostatnio znowu udało nam się wybrać z aparatem w okolice nowych Czyżyn. Okazało się, że w pierwszych dniach grudnia zaszły tam spore zmiany, najpierw zajmiemy się inwestycją Orlińskiego 4, czyli najbardziej zaawansowaną z budów, które rozpoczął Budimex w drugiej połowie bieżącego roku. Tam ostatnio ruszył kolejny istotny etap prac, o którym nieco więcej napiszemy poniżej.

Murowanie zewnętrznych i wewnętrznych ścian na Orlińskiego 4

Na górnym zdjęciu widać,że trzecie piętro bloku jest już w zasadzie ukończone, choć jeszcze nie nad całym tym poziomem została wylana płyta. Jednak są już również prowadzone prace na piętrze czwartym – przygotowano na nim deskowanie szybu windy w klatce B, czyli od strony południowej, zapewne także tam zaczną się roboty związane ze wznoszeniem kolejnych ścian z żelbetonu. Na fotografii poniżej widać natomiast, że na Orlińskiego 4 w Czyżynach trwa teraz nie tylko betonowanie, ale ruszyły również prace murarskie i są mocno zaawansowane.

Murowanie ścian zewnętrznych silikatowych w nowych Czyżynach
Murowane ściany zewnętrzne Orlińskiego 4

Stoją już ściany osłonowe na poziomie całego parteru od strony zachodniej, widać więc, jak będą układały się okna w mieszkaniach oraz jakiej będą wielkości. Warto zwrócić uwagę na to, że sporo światła do mieszkań powinno wpadać przez drzwi balkonowe, które prawdopodobnie będą składały się z dwóch skrzydeł na wysokość całej ściany i szerokość niemal takiej, jak balkon, a do tego będą w całości przeszklone. Jeżeli chodzi o szczegóły, to od strony zachodniej, również ściany oddzielające od siebie mieszkania na trzecim piętrze wykonane są z pustaków (od wschodu wciąż jest to żelbet).

Izolacja części podziemnej inwestycji Orlinkiego 4 w Czyżynach
Izolacja części podziemnej na Orlińskiego 4

Powyżej natomiast widać, że Budimex przynajmniej częściowo izoluje również ściany poziomu podziemnego i używa do tego wodoodpornego styropianu (taki jest zazwyczaj produkowany w kolorze zielonym). Jednak prawdopodobnie to zabezpieczenie nie sięga zbyt głęboko, ponieważ gdyby było inaczej, to najpewniej zrobiono by to przed obsypaniem poziomu -1 ziemią. Fotografia przedstawia także balkon/taras przynależący do mieszkania na parterze, pojawiły się na nim także zbrojenia, służące do wykonania zabudowanej barierki.

Murowanie bloku na Orlińskiego 4 od strony wschodniej
Blok Orlińskiego 4 – murowanie od wschodu

A na kolejnej grafice mamy widok na budynek od strony wschodniej, tam zaawansowanie budowy ścian murowanych jest znacznie mniejsze. Najwięcej muru powstało w miejscu, gdzie znajdzie się pomieszczenie śmietnika, czyżby miały do niego prowadzić podwójne drzwi? Gotowa jest już tam także ściana zewnętrzna jednego z mieszkań, dobrze widoczna jest loggia, bowiem to w takiej formie mają być wykonane balkony od tej strony. Prace te prowadzone są z wykorzystaniem pustaków silikatowych (oznaczenie U24L 15-1.4, a wymiary to chyba 250x240x220 mm), które może nie są tak dobre jak ceramiczne, ale jednak powinny sprawować się pod wieloma względami lepiej, niż zbrojony beton, który nie jest zbyt zdrowy dla mieszkańców.

Wkrótce na naszej stronie na Facebooku opublikujemy więcej zdjęć z budowy Orlińskiego 4, a tu pojawią się materiały o kolejnych budowach prowadzonych przy tej ulicy oraz na osiedlu Avia, a tam ostatnio również sporo się dzieje, włącznie ze rozpoczęciem kolejnej inwestycji przez Budimex, ale o tym już w niedalekiej przyszłości.

Zostaw komentarz