XII Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie Czyżynach

Pokazy lotnicze w Krakowie Czyżynach - Piknik Lotniczy

Forum mieszkańców Czyżyn!

W weekend odbyła się jedna z najbardziej charakterystycznych i znanych imprez nie tylko w dzielnicy Czyżyny, ale w całym Krakowie, a pewnie i dalej, czyli dwunasta już edycja Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Zgromadziła ona wielu fanów lotnictwa oraz piękne modele samolotów, które wykonywały przeloty i akrobacje nad głowami widzów zgromadzonymi na dawnym lotnisku w Czyżynach, które raz w roku znów staje się gwarne i pełne latających konstrukcji z całego świata.

Pokazy lotnicze w Krakowie Czyżynach przy Muzeum Lotnictwa

To już po raz dwunasty odbył się w Krakowie piknik lotniczy, czyli impreza, podczas której można było obejrzeć w powietrzu zabytkowe oraz zupełnie współczesne samoloty – maszyny wojskowe, cywilne, samoloty akrobacyjne i rolnicze, jak ten czechosłowackiej produkcji samolot rolniczy widoczny na zdjęciu na samej górze tekstu żółto-czarny Ćmielak. O ile samo Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest jedną z najbardziej interesujących placówek tego typu w naszym mieście, to jednak w piknikowy weekend czerwca całe tętni życiem i obfituje w dodatkowe atrakcje do tego stopnia, że ciężko zobaczyć wszystko, co by się chciało.

Akrobacie lotnicze nad Krakowem podczas pikniku lotniczego
Pokazy lotnicze w Krakowie Czyżynach

Ogromne wrażenie zrobiły występy zespołów akrobacyjnych, które niezwykle precyzyjnie wykonywały skomplikowane przeloty i figury nad naszym miastem. Jak widać, były i takie drużyny, które składały się nawet z 6 maszyn latających niezwykle równo i precyzyjnie w zadanych szykach. Niesamowite wrażenie robiły również akrobacje w wykonaniu mistrzów tego sportu oraz ich samolotów, na których można było do prawdy wyprawiać cuda, które kojarzyły się z łamaniem praw fizyki. Jednym z ciekawszych pokazów była także symulacja powietrznych walk pomiędzy historycznymi samolotami z czasów wojny – wszystko to wyglądało niezwykle realistycznie oraz mało wspaniałą dynamikę.

Samoloty na pikniku lotniczym w Krakowie Czyżynach
Piknik Lotniczy w Krakowie Czyżynach

Z całą pewnością Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz organizowane przez nie pikniki lotnicze są jedną z największych atrakcji nie tylko naszej dzielnicy Czyżyny, ale również całego Krakowa. Warto dbać o spuściznę lotniczą tej okolicy, chronić ją i odpowiednio eksponować. Dlatego też zachęcamy do głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Krakowskiego Miasta Krakowa, na nowy park w Czyżynach, który miałby powstać w sąsiedztwie zabytkowego hangaru przy ulicy Izydora Stella-Sawickiego – takie otoczenie na pewno znacznie lepiej korespondowałoby z historycznym budynkiem, niż kolejne bloki, które mogłyby tam powstać. Chodzi o projekt numer 65: Zamieszkaj obok parku, a wszelkie szczegóły odnośnie tego, jak oddać głos, można znaleźć pod podanym wyżej linkiem. Głosujemy!!!

Pokazy lotnicze w Krakowie Czyżynach w Muzeum Lotnictwa
Start samolotu akrobacyjnego z lotniska w Czyżynach

I czekamy na kolejną edycję Małopolskiego Pikniku Lotniczego w roku 2017, miejmy nadzieję, że impreza się odbędzie, a do tego będzie przynajmniej tak samo udana, jak jej tegoroczna edycja. A może macie własne zdjęcia z ostatniej imprezy? Jeśli tak, to zapraszamy do dzielenia się nimi na forum.

Zostaw komentarz