Zmiany w umowie deweloperskiej Orlińskiego

Zmiana w prospekcie informacyjnym i umowie deweloperskiej Orlińskiego

Podyskutuj na forum o umowach deweloperskich!

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania od Budimexu w inwestycji Orlińskiego 4 otrzymały już zapewne wzór umowy deweloperskiej oraz prospekt informacyjny – wszystko zgodnie z nową ustawą mającą uregulować rynek budowy mieszkań i uczynić go bezpieczniejszym dla klientów. Wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie to, że co innego teraz będzie im podawane do podpisania.

Zmiana technologii wykonania ścianek działowych

W parafowanych przez obie strony materiałach informacyjnych oraz we wzorze umowy deweloperskiej klienci mogli zapoznać się z informacją, że:

ścianki działowe w mieszkaniach – z bloczków silikatowych, betonowych lub z pustaków ceramicznych

I w zasadzie wszystko byłoby w porządku, gdyby tak zostało. Technologie te są znane od lat, mają swoje wady i zalety, jednak to sprawdzone materiały, nieźle tłumiące dźwięk, odporne na wilgoć i wytrzymałe. Jednak mieszkańcy budynku przy Orlińskiego 4 nie będą mieć w swoich mieszkaniach wykonanych w ten sposób ścianek działowych. W podpisywanej umowie będzie już zapis o tym, że zostaną one wykonane z bloczków gipsowych.

Technologia budowy ścianek działowych z bloczków gipsowych
Układanie ścianki z bloczków gipsowych

Są to zazwyczaj ścianki o grubości 8 lub 10 cm (stawiam na to, że w budynku zostaną zastosowane te cieńsze), które dosyć szybko się stawia, są tańsze, a do tego pozwalają zyskać deweloperowi dodatkowy metraż mieszkań (ścianki z wcześniej wymienionych materiałów byłyby grubsze). Można sobie łatwo wyliczyć, że w budynku, w którym jest 139 mieszkań, a na każdym z nich zyskuje się średnio 0,5 m2 (przy średniej cenie 4 200 zł/m2) dodatkowy zarobek dewelopera to ok. 292 000 zł. Nie licząc oszczędności na materiałach, pracy itd. Jeśli więc nie wiedzieliście dlaczego w mieszkaniach na Orlińskiego 4, ale również na osiedlu Avia będziecie mieć ściany działowe z gipsu, to chyba już macie świadomość tego, o co chodzi.

W zasadzie wszyscy fachowcy, których pytaliśmy o to, co wybrać, gdybyśmy mieli do wyboru wszystkie wymienione wcześniej technologie, na ostatnim miejscu wymieniali właśnie ścianki gipsowe. Jeżeli to możliwe, to zapewne warto spierać się o to, żeby pozostawiona została technologia zapisana w prospekcie informacyjnym.

Zostaw komentarz