Jaki będzie nowy park w Czyżynach? Zdecydujmy!

Teren zielony nowego parku w Krakowie Czyżynach

Forum mieszkańców Czyżyn

Wygląda na to, że sprawa urządzenia nowego parku w Czyżynach (Parku Czyżyńskiego?), za którego powstaniem opowiedzieli się mieszkańcy Krakowa w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, zmierza do pozytywnego finału. Aktualnie projekt jest na etapie planowania, a w związku z tym, już w najbliższy poniedziałek, 5 czerwca, będzie on konsultowany z mieszkańcami, którzy sami będą mogli zgłosić swoje pomysły na zagospodarowanie tego terenu. Spotkanie na ten temat ma się odbyć w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 66 o godzinie 18:00, czyli udało się znaleźć dogodną porę także dla osób pracujących.

O czym warto pomyśleć projektując nowy park?

Niestety urządzenie Parku Czyżyńskiego (czy tak będzie się nazywał?), nie będzie ani proste, ani tanie, a to z uwagi na to, że większość terenu, który ma on zajmować, jest wybetonowana lub wyasfaltowana. Rekultywacja tych działek wiązałaby się z dużymi kosztami, a wszystko wskazuje na to, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie nie bardzo chce tego rodzaju prace prowadzić. Prawdopodobnie dlatego właśnie, od czasu do czasu pojawiają się informacje o tym, że będzie to park innowacyjny. Oby tylko ta innowacyjność nie oznaczała tego, że będziemy mieć betonowy park z drzewami w donicach i trawą namalowaną na asfalcie.

Miejsce, w którym ma zostać utworzony nowy park w Czyżynach
Wybetonowany teren, na którym ma powstać nowy park

Zanim jednak dokładnie poznamy plany, jakie ma ZZM względem tych działek, warto pomyśleć o kilku praktycznych aspektach projektowanego terenu zielonego. W końcu park tworzony jest dla ludzi i właśnie ich potrzeby oraz komfort powinien uwzględniać. Aby tak było, nasuwa się kilka kwestii, które należałoby uwzględnić już na etapie tworzenia projektu, a należą do nich między innymi:

  • Zieleń izolacyjna od strony ul. Stella-Sawickiego – jako, że III obwodnica Krakowa jest drogą ruchliwą i całkiem głośną, dobrze byłoby ograniczyć skalę hałasu oddziałującego na teren parku.
  • Wyznaczenie optymalnego układu ścieżek – to być może jest jeszcze ważniejsze, niż punkt wcześniejszy, bowiem jeżeli przez teren parku będą prowadziły najkrótsze i najwygodniejsze drogi np. z osiedla w stronę przystanku Stella-Sawickiego, wtedy ludzie będą korzystali z niego naturalnie, na co dzień.
  • Odsunięcie oświetlenia od okien bloków – sprawa, co do której, jeśli nie pomyśli się o niej wcześniej, może w przyszłości powodować niepotrzebne konflikty. Jeżeli w parku będzie planowane oświetlenie, to dobrze by było, gdyby pomyśleć o takim rozmieszczeniu latarni, żeby nie przeszkadzały one osobom mieszkających w sąsiedztwie zieleńca.

W proces planowania parku, na pewno warto włączyć także przedstawicieli jeszcze jednej instytucji, skoro bowiem Muzeum Inżynierii Miejskiej w hangarze przy ul. Stella-Sawickiego, ma mieć swój oddział, to na pewno już teraz należy zadbać o to, aby teren wokół zabytkowego budynku, dobrze zintegrować z powstającym w sąsiedztwie terenem zielonym. Na takim połączeniu, zyskać powinny obydwa projekty, więc choć kwestia powstania oddziału MIM w Czyżynach jest jeszcze odległa, to jednak już teraz warto pomyśleć o tym, jak jedno i drugie przedsięwzięcie może się wzajemnie wspierać.

Drzewa i zieleń w Czyżynach, a miejscu, w którym ma powstać nowy park
Zielona część terenu przeznaczonego pod nowy park w Krakowie

Niewielka część działek (pisaliśmy, jak to ta część parku zniknęła z planów ZZM-u), na których ma powstać nowy park w Czyżynach, jest już teraz zielona. Prawda, że widać różnicę? Chciałoby się, żeby cały ten teren wyglądał w przyszłości podobnie, miejmy nadzieję, że przeszkodą nie będzie tu nawierzchnia działek przeznaczonych pod park. Niemniej, gdyby betonu trzeba się było pozbyć, może warto zapytać o pomoc dewelopera Budimex, którego przedstawiciele z jednej strony zadeklarowali już kiedyś gotowość do rozmowy na ten temat, a z drugiej strony, w pozbywaniu się betonowej nawierzchni, mają już spore doświadczenie. Można je było zobaczyć na przykładzie tego, jak sprawnie radzili sobie z betonem na pasie startowym. O to, czy Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie rozważa możliwość skorzystania z takiej pomocy, zapewne także warto byłoby zapytać na konsultacjach.

Zastanówmy się nad tym, jak chcemy urządzić nowy park w Czyżynach – dyskusja na ten temat od dawna trwa na forum. A z pomysłami widzimy się w poniedziałek! 🙂

2 komentarze na temat “Jaki będzie nowy park w Czyżynach? Zdecydujmy!

  1. Hangar jest zabytkowy i beton teź.
    Teren jest lepiej wykorzystać dla Muzeum Inżynierii Miejskiej..
    W Czyżynach jest dużo powierzchni parkowej publicznej -nie ogrodzonej.
    Przecież na miejscu pasa startowego Avia będzie miała tereny rekraacyjne -więc dla kogo ten park ?

  2. Zgadnij geniuszu dla kogo 😉 Pewnie dla ludzi, którzy opowiedzieli się za jego powstaniem w głosowaniu na projektu w ramach budżetu obywatelskiego. Rozumiem, że skoro do parku będziesz miał daleko, to uznałeś, że skoro Tobie jest niepotrzebny, to innym też 🙂

Zostaw komentarz