Muzeum Inżynierii Miejskiej i remont wrót hangaru w Czyżynach

Teren wokół zabytkowego hangaru w Czyżynach

Forum Czyżyn

Od jakiegoś czasu wiadomo już, że jest spora szansa na to, że w starym hangarze przy Stella-Sawickiego powstanie czyżyński oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. To dobra informacja, bowiem zabytkowy budynek, odkąd przestał pełnić funkcję zajezdni autobusowej, zaczął ulegać degradacji. Wygląda jednak na to, że ktoś wreszcie na poważnie się nim zajął i po niedawnym remoncie dachu, w ostatnich dniach ruszył kolejny etap prac zapowiadany jakiś czas temu.

Zabytkowe wrota hangaru w Czyżynach idą do remontu

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale jednym z istotnych elementów hangarów lotniczych są wrota, muszą być na tyle szerokie, żeby dało się wprowadzić przez nie do środka samolot. A te w budynku przy Stella-Sawickiego są wyjątkowe, bowiem pochodzą jeszcze z lat 30 XX wieku i są starsze od tych, którymi może pochwalić się funkcjonujące nieopodal Muzeum Lotnictwa Polskiego, tamte powstały już po II Wojnie Światowej. Jak widać aktualnie zostały one zdjęte, bowiem właśnie rozpoczął się ich remont, a na pewno go wymagały, o czym mógł się przekonać każdy, kto jeszcze niedawno przyglądał się hangarowi.

Wrota zabytkowego hangaru w Czyżynach zdjęte do remontu
Zdjęte zabytkowe wrota do starego hangaru w Czyżynach

Ale to nie wszystkie zmiany, które zaszły w ostatnim czasie przy tym budynku, bowiem zburzono także przybudówki powstałe później niż zabytkowa już konstrukcja, a które ją szpeciły. Pozostała po nich jedynie sterta gruzu, który pewnie zostanie w niedalekiej przyszłości uprzątnięty. Warto zauważyć także, że spod hangaru zniknął także plac manewrowy, z którego korzystały szkoły kształcące kierowców.

Otoczenie zabytkowego hangaru po lotnisku w Krakowie Czyżynach
Teren przed zabytkowym hangarem w Krakowie Czyżynach

Ważne tu jest także to, że sam budynek hangaru, to nie wszystko, co ma zostać zagospodarowane przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Czyżynach, bowiem jest on otoczony sporym terenem, którego urządzenie także będzie leżało w gestii tej instytucji. Co więcej, widoczny plac przed dawną zajezdnią, przylega bezpośrednio do planowanego nowego parku w Czyżynach, na który Krakowianie zagłosowali w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa 2016. Jeśli uda się spójnie połączyć obydwa te projekty, to można mieć nadzieję, że za jakiś czas powstanie nam w dzielnicy bardzo ciekawy teren zielony / rekreacyjny, a jednocześnie hangar i zlokalizowane w nim muzeum zyskają ciekawą oprawę.

I za to trzymamy kciuki!

Zostaw komentarz